24. augustil kell 17.00 on kõik fotograafia huvilised oodatud Ajamaja galeriisse Sigrid Osa fotokunsti näituse „Killustatud muinasjutt“ avamisele.

Sigrid Osa (27) on sündinud ja kasvanud Kuressaares. Õppinud Kuressaare Ametikoolis kunstilist kujundamist ja multimeedia kujundamist. Töötanud keraamiku, tegevusjuhendaja, fotograafi ja ajakirjanikuna. 

Fotograafia maailma avastas ta enda jaoks ligi kõmme aastat tagasi. Esimene tutvus fotograafiaga oli läbi looduse, aga üsna pea avastas ta enda jaoks inimesed.  Teda paeluvad muinasjutud,  mis tihti tulevad kaasa unenägudest. 
Esimese näituse avas Sigrid Osa  2014. aastal. Töid on ta eksponeerinud Kuressaare kultuurikeskuses, Tallinna  Rahvaülikoolis ja Kuressaare Ametikooli Disainimajakas.

Sigrid Osa fotonäitus „Killustatud muinasjutt“ koondab muinasjutte ja kilde läbi aegade – läbi kolme Ajamaja  korruse. Fotomaailm viib seiklema võõrastele ja juba tuttavatele radadele ning kätkeb endas ehedaid rõõmuhetki ja murtud jalaluid…Näitus  räägib loodusega üheks saamisest ja eemaldumisest. Algusest ja lõpust. Eluringist. 

 „ Killustatud muinasjutus“ on kolm erinevat loomefaasi: värviline fantaasiamaailm, muinasjutuline vaade elule ja maailm, mis on nihkes. 

Nihkes nii iseenda kui vaatajaga. 

Retk läbi Ajamaja kolme korruse annab teatava ülevaate autori viimase viie aasta töödest. Näitus on enese leidmisest ja kaotamisest;  katki kukkumisest ja kokku korjamisest. Ühtlasi on näitus  hea ülevaade sellest, kuidas Sigrid Osa mõttemaailm on arenenud, kuhu jõudnud.

Kui kolmanda korruse tööd on pigem kaadrid fantaasiakleitidest, siis esimene korrus on pühendatud fotokunstile selle kõige ehedamas vormis. Esimesele korrusele on seatud varasemad  tööd, aga need on saanud endale uue väljanägemise läbi nihke. Tegu on autori kõige värskema näitusega, mis kannab pealkirja „Killud“. 

Teise korruse tööd on justkui üleminek veidi süngemale, aga samas ka sügavamale tunnetusele – kust algab ja lõpeb kunst, kus on muinasjutu piirid… kas neid üldse on? Teisel korrusel on üleval näitus „Vaata, ma pildistasin muinasjuttu.“ Muinasjutt võib olla nii sünge kui ka ilus. Sigridi muinasjutt on ehe. 

Kolmanda korruse näitus „Ma olen fantaasia“ on fotokunstniku esimene näitus, mis kajastab usku muinasjuttu. Õigemini sellesse, mis asub muinasjutu pinnapealses, sädelevas kihis. See on kogumik helgetest hetkedest. 

Korruste väljapanekud  erinevad üksteisest nagu öö ja päev – luues ühtaegu terviku, aga ka vastandudes üksteisele. Selline on Sigrid Osa „Killustatud muinasjutt. „ 

Koostas: Lii Pihl

Marko Mõru fotonäitus „1 mägi 100 nägu.“


Alates 4. veebruarist on  Ajamaja galeriis avatud Marko Mõru fotonäitus „1 mägi 100 nägu.“

 Ida-Virumaalt pärit Marko Mõru on fotograafiaga tegelenud  pea seitse aastat ja liigitab ennast  looduse- ja reisifotograafiks. „ Parema pildi saamiseks otsin õiget kompositsiooni, detaili, valgust, vaatenurka. See on aga arendanud võimet näha asju hoopis teise nurga alt, oskust süveneda ja märgata pisiasju, mida varem ei osanud tähele panna,“ kirjeldab oma töömeetodeid Mõru.

 „ 1 mägi 100 nägu „ on Marko Mõru neljas  fotonäitus. Hea tagasiside näitustelt on olnud see, mis on teda innustanud jätkama. Antud fotonäitus toob vaatajani Indoneesia ja Malaisia mõned tuntumad vaated läbi autori objektiivi. Näituse pealkirja andis Rinjani mägi Lomboki saarelt Indoneesias. Marko Mõru on  matkanud nii mitmeski mäestikus, aga nii palju erinevaid vaateid ja loodusnähtusi, nagu Rinjani mäel,  pole ta  varem näinud. Kõik näituse pildid on  ülespildistatud ühe mäe pealt.
Et vaatajani jõuaks fotograafi nägemus ja tunne  peab Mõru väga oluliseks tööde viimistlust ning  protsessi, kuidas foto jõuab paberile. Sel sügisel viis Marko Mõru koos abikaasaga ellu oma ammuse unistuse ja asutas Jõhvi linna Fine Art Printstudio, kust saab asjakohast nõu ning see peaks leevendama paikkonna vajaduse heatasemelise  printimise võimaluse järele.

 

Marko Mõru fotonäitus „ 1 mägi 100 nägu“  avatakse Ajamaja galeriis autori osavõtul laupäeval
 4. veebruaril kell 16.00. Näitus jääb avatuks kuni 4. märtsini 2017.