Osa Kalamaja tsirkusest koguneb täna Ajamajas


Nädalavahetuse sissejuhatuseks avatakse Ajamaja galeriis näitus “Meie maja”. Kuressaare näituse avamise teevad kirevamaks isiklikult Tallinnast kohale tulnud muidu meie kandi mehed. 

Taave “Tuutu” Tuutma ja Meeland Sepp on paarisrakend kuressaarlasi Tallinna Vana-Kalamaja kunstnike kommuunist, kes täna Kuressaares Ajamaja galeriis näituse avavad. Vana-Kalamajas on mehed ühise katuse all loominguga tegelenud pea kümme aastat. 

Esimesed ühised projektid jäid aga aega enne seda Tartus, kui mingil perioodil pakuti muu hulgas Tartu kõrgemale kunstikoolile konkurentsi vabama suunitlusega kunstihariduse andmises, õppeprogrammiks “üldine kunst“. 

Kunstihingega, endi sõnul vaba ja ilusat elu nautivad mehed on multitalendid. 

“Kuna pooled meist on tegevuskunsti taustaga, toimib meie majas ka tsirkus-kunst-teater Põlevakaelagakirjak ja mitu ansamblit,” tutvustab seltskonna tegemisi Tuutma. Poolkogemata hakkasid nad ka tsirkuseprogrammiga etteasteid pakkuma. 

Tsirkuse suund sündis üsna vabal käigul, kui neli aastat tagasi toimus tänaseks traditsiooniks saanud 9. märtsi Tegevuskunsti festival ja tollaseks eriteemaks valiti tsirkus. Tsirkuse karakteritest tõi Sepp näiteid habemega mehest ja näkist. “Naljaga pooleks tegime, hea lai teema, saab igasuguseid asju teha,” ütles Sepp. 

Nii on Tallinnas Kalamajas tegutsev kunstimeka Metropol galerii üdini loominguline hoone, kus tegutseb Eesti kõige kauem ühes kohas eksisteerinud kommuun ja kõige väiksem ametlik galerii, “Metropol galerii 6 ruutu”. Tuutma rääkis majast veel, et selle eripäraks on galerii kõrval kommuunina tegutsemine. “Kommuun on sügavalt kunsti taustaga. Kuigi kümnest elanikust kolm pole kunstiga üldse seotud, on see nakkav ja meie majas kohustuslik,” lisas vabahing. 

Näitus “Meie maja” on pühendatud Tallinna asumite kultuurilembusele ja teavitamaks inimesi, et ühtsuses peitub jõud. Kommuuni asukad kutsuvad lahkesti külla: “Kui satute Tallinnasse, külastage meid. Asume kesklinnast ainult kümne minuti jalgsimatka kaugusel. Muide, galerii on nii kunstnikele kui publikule tasuta!“

Lisaks Tuutmale ja Sepale on “Meie maja” näituse autoriteks Vana-Kalamaja kommuuni kunstnikud Katrin Piile, Margus “Sorge” Tiitsmaa, Kaarel Kütas, Karl Nagel, Tiiu Rebane, Mari Prekup, 
Meelis Salujärv ja “noole grupp”. Näitus “Meie maja“ jääb Ajamaja galeriis avatuks 10. maini.