02.08- 05.10. Akrüülmaalinäitus „Mere värvid“.


Ajamaja galeriis Tallinna tn. 16, Kuressaare
02.08- 05.10. Akrüülmaalinäitus „Mere värvid“. Endla Tuutma ja Kristiina Pärk.

 

Avatud: E-R 8-18; L 8-16

Esmaspäeval, 1. augustil annavad  saarlastest kunstnikud Endla Tuutma ja Kristiina Pärk oma panuse Merekultuuriaasta tähistamisse. Näituse „ Mere värvid „ avamine toimub Ajamaja galeriis kell 16.00.
Endla Tuutma (s 1948)  ja Kristiina Pärk (s 1971) on küll eri põlvkondadest, aga neid seob ühine Alma mater- Eesti Kunstiakadeemia ja seegi, et mõlemad naiskunstnikud on tulnud Saaremaale mandrilt ning on pidanud end siin leidma ning omal kombel tõestama, üks varem, teine alles mõned aastad tagasi. Kunstiringkondades on nii Tuutma kui Pärki nimi tuntud ja tunnustatud.

Endla Tuutma (kunstnikunimega Tutu) on sündinud Läänemaal. Ta on lõpetanud Tartu kunstikooli dekooriosakonna ja kunstiülikooli metallikunstnikuna. Alates 1985. aastast on ta Eesti Kunstnike Liidu liige. Ligi viisteist aastat möödusid  metallehistöö alal  kuni 1989. aastal kutsuti Endla Tuutma Saaremaale Saare maakonna peakunstniku ametisse ning seejärel oli ta üle kümne aasta Kuressaare linnakunstnik. Nüüd juba paarkümmend aastat tagasi vahetas Tuutma metallitöö pastellmaali vastu ning on sellele truuks jäänud kuni tänaseni. Käesoleval näitusel „Mere värvid“ üllatab Tutu meid akrüülmaalidega, mille tegemise juurde jõudis ta alles eelmisel aastal. „Tuul tekitab meis eufooriat ja paneb proovile meie jõu. Lainevaht inspireerib pitsikudujat ja laineloks paneb meid laulma. Meri annab leivakõrvast ja merest saab mõnele hingele haud...., “, mõtiskleb autor oma tööde juures. Näituste arvu kunstnik ei ole kokku lugenud, kuid tema töid on eksponeeritud Lätis, Taanis, Soomes, Rootsis ja Saksamaal. Tutu on armastatud meremaalija, kelle töid on paljudes Saaremaa kodudes ja kaugemalgi. Ta on ka Saaremaa Kunstiklubi liige.
Kristiina Pärk (Paomo) on sündinud  Tallinnas, kunstnike perekonnas. Isa on graafik, raamatuillustraator, ema ruumikujundaja. Ta on lõpetanud Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi kunstiklassi ja 2005. aastal Eesti Kunstiakadeemia Vabade kunstide teaduskonna maali eriala.
Seejärel õppis Kristiina Pärk  ERASMUS programmi stipendiaadina  Hispaanias,Valencia Polütehnilise Ülikooli kaunite kunstide osakonnas. Elanud aastatel 2005- 2012 Hispaanias, osales ta ka neil  aastail aktiivselt Eesti näitustel. Kristiina Pärki uueks koduks  on Saaremaa, Tagamõisa poolsaar, mis on andnud  talle palju inspiratsiooni meremaalide ja mõtterännakute sünniks : „ Viskuksin lainetesse, ujuksin lahtiste silmadega hämaras vesiheinade vahel. Kellegi vari või viirastus puudutaks mu jalgu. Heinad keerduksid mu käte ümber, mu juuksed hõljuksid nendega ühes taktis. Nii sukeldungi üha sügavamale... saatjaks uudishimulik kalade parv...“ nii kirjeldab kunstnik oma maalide tagamaid, mis suures osas toob meieni veealuse maailma salapära.
Näitusel „Mere värvid“ avavad kunstnikud läbi värvimaailma- Endla Tuutma mere nähtavat osa ja Kristiina Pärk mere peidetud poolt.

Näitus  jääb Ajamaja galeriis avatuks kuni 5. oktoobrini 2016